Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/mw013000/zmluvnepodmienky.sk/wp-includes/pomo/plural-forms.php on line 210

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/mw013000/zmluvnepodmienky.sk/wp-content/plugins/social-networks-auto-poster-facebook-twitter-g/inc/nxs_functions_engine.php on line 168

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/mw013000/zmluvnepodmienky.sk/wp-content/plugins/social-networks-auto-poster-facebook-twitter-g/inc/nxs_functions_engine.php on line 175

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/mw013000/zmluvnepodmienky.sk/wp-content/plugins/jetpack/_inc/lib/class.media-summary.php on line 77

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/mw013000/zmluvnepodmienky.sk/wp-content/plugins/jetpack/_inc/lib/class.media-summary.php on line 87
Nekalé cenové praktiky - ZmluvnéPodmienky.sk
 

V celej musia predajcovia uvádzať ceny výrobkov dostatočne jednoznačne, aby ste mohli jednoducho porovnávať podobné výrobky a prijímať informované rozhodnutia – a to bez ohľadu na to, akým spôsobom je výrobok zabalený alebo koľko kusov sa v jednom balení nachádza.

Firmy majú zákonnú povinnosť zreteľne uvádzať požadovanú cenu pri propagácii alebo predaji výrobku.

Úplné informácie o cene

Cena uvádzaná v ponuke musí zahŕňať všetky dane a poplatky za dodávku. V prípade, že sa určité dodatočné náklady nedajú vypočítať vopred, musíte o tom dostať informáciu ešte pred kúpou.

Pri nákupe tovarov a služieb kdekoľvek v EÚ, či už z internetového alebo miestneho obchodu prípadne od predajcu z inej krajiny, vás právne predpisy EÚ chránia pred nekalými obchodnými praktikami.

Pri propagácii, predaji alebo dodávaní výrobkov vám spoločnosti musia poskytnúť dostatok presných informácií, aby vám umožnili uskutočniť informované rozhodnutie. Viac o informáciách, ktoré má obsahovať zmluva.

Ak svoju povinnosť nesplnia, ich postupy je možné považovať za nekalé a máte právo na nápravu, ak vás takýmto praktikám vystavia.

Ak sa v reklame uvádza, že je niečo „zadarmo“, nemôžu od vás požadovať, aby ste zaplatili viac, ako sú náklady spojené s:

  • reakciou na reklamu a
  • vyzdvihnutím alebo doručením výrobku.

Jednoduché porovnanie – jednotková cena

Zároveň by ste mali mať možnosť porovnať ceny výrobkov rozličných značiek a balení rôznych veľkostí, aby ste zistili, koľko usporíte napríklad nákupom veľkého balenia raňajkových vločiek v porovnaní s malým balením.

Pomôže vám pri tom jednotková cena – napr. za kilogram alebo liter výrobku, ktorá sa povinne uvádza na výrobku spoločne s predajnou cenou. Predajná a jednotková cena musia byť jednoznačné, ľahko rozpoznateľné a čitateľné.

Rovnaké pravidlo sa uplatňuje aj na reklamu, v ktorej sa predajná cena uvádza.

Výnimky

V prípade určitých tovarov sa nemusí uvádzať jednotková cena, pretože jej uvedenie by mohlo byť mätúce, alebo by nebolo prospešné kvôli charakteru tovaru, či jeho účelu. Ide napríklad o:

  • výrobky predávané prostredníctvom predajných automatov
  • tovary predávané na dražbe
  • umelecké diela a starožitnosti
Právne predpisy EÚ